Co to jest kotylion?

Kotylion to biało – czerwona rozetka specjalnie ułożona w okrąg, jeden z narodowych symboli Polaków. Jego historia ma swój początek we Francji, gdzie w XVlll używane były jako sposób wyrażania tożsamości i przynależności narodowej. Taki wydźwięk używania kotylionów pozostał do dziś. Nosili go żołnierze na swoich uniformach lub nakryciach głowy, a kobiety wpięte we włosy. Kotylionów popularnie używano – kiedyś i dziś – na ważnych balach np. maturalnych. Wtedy para przypina takiej samej barwy ozdoby. Wówczas kotyliony przybierają różne kolory dla podkreślenia charakteru uroczystości.

Kiedy zakładamy biało – czerwony kotylion?

Kotylion może mieć średnicę od 4 do 6 cm. Na zewnątrz przybiera kolor czerwony zaś białe koło od środka symbolizuje kolor godła Polski. Dopuszczalne jest także noszenie ozdoby o odwrotnej kolorystyce, ale jest to rzadko spotykane. Do czerwonego wówczas środka należy dołączyć polskiego orła, jaki znany jest z naszego godła. Wszystkie symbole narodowe m.in. kotyliony nosi się podczas ważnych świąt państwowych. Należy do nich Dzień Flagi Rzeczypospolitej, Święto Wojska Polskiego, Święto 3-go Maja, oraz Narodowe Święto Niepodległości. Podkreślanie rangi uroczystości kotylionem wskazane jest również w czasie pogrzebów o charakterze narodowym, odsłonięcia tablic pamiątkowych, pomników, otwarcia obiektów państwowych oraz przekazania sprzętu. Wybrany kotylion znajdziesz na okolicznosciowe.com.pl.

Jak prawidłowo nosić kotylion?

Symbol narodowej i patriotycznej postawy powinno się nosić na lewej stronie klapy marynarki, munduru lub garnituru. Kotylion wyraża szacunek i poczucie przynależności do narodu, dlatego należy go nosić z szacunkiem i powagą. Strój galowy powinien być czysty, schludny i elegancki. W czasie publicznych, państwowych odznaczeń żołnierskich kotylion ma znajdować się z prawej strony uniformu, zaś z lewej pozostaje miejsce na order. Kotyliony w czasie świąt narodowych zdobią ubiór prezydenta, przedstawicieli władzy, pracowników służb mundurowych, prezenterów telewizyjnych, a także zwykłych obywateli chcących podkreślić ważność tego dnia. Często w ten sposób podkreśla się rangę uroczystości na szkolnych przedstawieniach, apelach i akademiach. Trzeba pamiętać, że kotylion, który zakłada się jako symbol narodowy nigdy nie może być brudny, zniszczony, a jego barwy wyblakłe. Warto też wiedzieć, że uszkodzonych lub zużytych symboli narodowych nie wyrzuca się do zwykłych śmieci. Są na to specjalne kontenery, a jeśli ich brak to należy wówczas rozdzielić materiał biały od czerwonego i dokonać niepublicznego spalenia z zachowaniem należytego szacunku. 

Może cię zainteresować http://www.sw-katarzyna.pl/kotyliony-w-europie/