Pływanie to Twoja pasja? Istnieje ciekawy sposób na połączenie tego hobby z pracą zarobkową. W poniższym artykule podpowiadamy, jak zostać instruktorem pływania.

Umiejętności to nie wszystko

Same umiejętności, dbanie o formę fizyczną i regularne pływanie niestety nie są wystarczające. Prawo do wykonywana zawodu mogą uzyskać absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego lub osoby, które ukończą kurs instruktora pływania.

Jakie istnieją wymogi w przypadku chęci zapisu na kurs?

  • należy mieć ukończone 18 lat,
  • posiadać co najmniej wykształcenie średnie  
  • uzyskać zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu.

Stacjonarnie, czy online?

Kurs stacjonarny składa się z kilkudziesięciu godzin zajęć teoretycznych oraz praktycznych. Najczęściej można wybrać, czy chce się go ukończyć w trybie tygodniowym (np. od poniedziałku do piątku), czy weekendowym (np. 4  soboty i 4 niedziele). Na koniec zdaje się egzaminy: teoretyczny oraz praktyczny.

Niektóre firmy oferują przeprowadzenie kursu online. Jest to idealna opcja dla osób, które są ograniczone brakiem czasu lub mieszkają daleko od ośrodka, w którym jest przeprowadzany.

Podczas kursu online kandydaci zapoznają się z wieloma zagadnieniami. Dotyczą one m.in. anatomii człowieka, biochemii i fizjologii wysiłku fizycznego, zasad bezpieczeństwa, czy odpowiedzialności instruktora. Całość wieńczy przeprowadzenie testu końcowego.

Ukończenie kursu (stacjonarnego lub online) jest jednoznaczne z otrzymaniem certyfikatu i legitymacji pozwalających na pracę w zawodzie instruktora.

Warto pamiętać, że choć na kursie przeprowadzanym w trybie e-learning nie są sprawdzane umiejętności praktyczne, przyszły pracodawca z pewnością będzie chciał je ocenić.

Zarobki

Są one dość zróżnicowane, w zależności od lokalizacji, grupy czy wieku podopiecznych. Nie bez znaczenia jest również czas poświęcony na pracę. Dla wielu nie stanowi ona bowiem głównego źródła dochodu. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń wskazuje, że mediana zarobków trenerów sportowych wynosi 4450 PLN brutto. (źródło: https://wynagrodzenia.pl/).

Perspektywy pracy

Zdobycie certyfikatu instruktora pływania pozwala na podjęcie pracy w wielu miejscach. Należą do nich między innymi:

  • stowarzyszenie pływackie
  • klub pływacki
  • pływalnia
  • Ośrodek Sportu i Rekreacji
  • szkoła sportowa
  • placówki wypoczynkowe
  • obozy i kolonie

Czy warto zostać instruktorem pływania?

Jeśli lubisz pływać i prowadzić aktywny tryb życia, ten zawód wydaje się idealnym wyborem. Dodatkowym plusem jest fakt, że możesz w ten sposób zarazić innych, często młodych ludzi pasją do sportu i ciekawego spędzania wolnego czasu. Sprzyja to zdrowiu i dobrej kondycji przez długie lata.

Koniecznie doczytaj: https://szkolarekin.pl/blog/jak-zostac-instruktorem-plywania-2