Zakup okien do domu, czy mieszkania to decyzja na lata, dlatego warto jest gruntownie przemyśleć temat. Jednym z dylematów jaki pojawia się w trakcie poszukiwań jest wybór materiału, z którego będą wykonane. Na rynku najpopularniejsze są okna aluminiowe oraz z okna z pcv. Na które warto się zdecydować, aby nie żałować swej decyzji za kilka lat? Jakie są zalety jednych i drugich? Z tego artykułu zaczerpniesz najważniejszych informacji.

Jakie są zalety okien z pcv?

PCV to polichlorek winylu, syntetyczny polimer wykorzystywany do wytwarzania tworzyw sztucznych. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości izolacji cieplnej w pomieszczeniach mieszkalnych, okna z pcv będą dobrym wyborem. Plastik gorzej sprawdza się jednak do przeszkleń wielkogabarytowych. Jeśli chcemy zamontować okna o dużych wymiarach i niestandardowych kształtach lepszą izolację cieplną zapewni aluminium. Istotną zaletą okien wykonanych z pcv, zdecydowanie przemawiającą za ich zakupem jest korzystna cena, zazwyczaj sporo niższa, niż w przypadku aluminiowych odpowiedników.

Jakie są zalety okien z aluminium?

Okna aluminiowe najczęściej stosowane są w pomieszczeniach, w których projekt zakłada duże przeszklenia. Aluminium doskonale prezentuje się w nowoczesnych budynkach o prostej architekturze i stonowanych barwach. Tego typu okna szczególnie popularne są w realizacjach budynków użyteczności publicznej. Ich popularność w tych miejscach wynika z faktu, iż można indywidualnie dopasować je do charakteru budowli oraz zastosować ich nieszablonowe formy, oraz kształty. Aluminium jest sztywnym materiałem odpornym na rdzę, a jednocześnie niezwykle lekkim. Posiada jednak dużo gorsze parametry izolacyjności cieplnej, niż polichlorek winylu. Jeśli zależy nam na uzyskaniu nowoczesnego, surowego wyglądu domu oraz zastosowaniu niekonwencjonalnych przeszkleń w pomieszczeniach, okna aluminiowe będą doskonałym wyborem.

Optymalne rozwiązanie dla niezdecydowanych

Decyzja o wyborze odpowiednich okien nie należy do najłatwiejszych. Jeśli ciężko jest Ci podjąć decyzję i nie wiesz jak wyposażyć dom w okna o dobrej izolacyjności termicznej, a z drugiej strony chcesz zrealizować przeszklenia zaplanowane w projekcie, doskonałym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na oba materiały. W pomieszczeniach, w których chcemy wstawić okna wielkobarytowe i rozświetlić przestrzeń sprawdzą się okna a aluminium, natomiast w pozostałych pokojach, w których bardziej, niż wielkich przeszkleniach zależy nam utrzymaniu ciepła, dobrym wyborem będą okna wykonane z pcv.