Jeszcze kilkanaście lat temu wiele osób nie chciało rozmawiać o swoich prywatnych problemach ze specjalistami, a nawet i najbliższymi osobami. Różnego rodzaju zaburzenia, stany lękowe czy też depresja były dla niektórych powodem do wstydu. Obecnie czasy się zmieniają jednak wiąże się z tym również fakt, że większość ludzi każdego dnia jest narażona na sytuacje stresowe, nierealne wyzwania, trudy codzienności. Depresja stała się chorobą cywilizacyjną dotykającą osoby w różnym wieku, w tym także małe dzieci. Pomimo tych problemów, nie każdy ma możliwość czy też siłę na to, aby spotykać się z psychologiem twarzą w twarz. Niekiedy zaburzenia i lęki są tak silne, że możliwy jest jedynie kontakt zdalny. Na ten moment coraz większa ilość specjalistów decyduje się na to, aby wychodzić do swoich pacjentów właśnie z taką ofertą.

Kto może skorzystać z pomocy psychologa online?

Jeśli jest to możliwe, zaleca się bezpośredni kontakt z psychologiem. Jednak jak to zostało wyżej wspomniane, silne zaburzenia mogą być barierą nie do pokonania przynajmniej na początku. Takim osobom, które zmagają się z różnymi fobiami społecznymi itp., zaleca się korzystanie z wizyt online. Poza tym bywają one także ratunkiem dla Polaków mieszkających poza granicami kraju, którzy nie znają tamtejszego języka. Ich problemy nie mogą zatem być wysłuchane przez tamtejszych specjalistów. Internet umożliwia jednak skorzystanie z oferty fachowca pochodzącego z Polski. To tzw. polski psycholog online.

Jakie są rezultaty rozmów internetowych z psychologiem?

Bezpośrednia interakcja jest ważna co nie oznacza jednak, że psychologowie działający online, nie wykonują swojej pracy skutecznie. Pomagają oni pacjentom w takim samym zakresie, jak podczas osobistych wizyt.

Każdy psycholog zajmuje się różnymi przypadłościami i problemami. Większość pomaga pacjentom w walce z depresją, ale także z traumą po stracie bliskiej osoby, w trakcie bezskutecznego starania się o potomstwo itp. Niekiedy problemy mogą tyczyć się życia codziennego, kłopotów w pracy lub w małżeństwie. Taka pomoc jest udzielana fachowo. Psycholog wysłuchuje drugiej strony, stara się znaleźć źródło problemu i pozwala ujść emocjom. Czasem przerobienie jakiegoś problemu trwa kilka sesji, innym razem lat. Niekiedy pojedyncze sesje przeradzają się w trwałą współpracę, która pomaga pacjentowi znaleźć radość w życiu i stanąć na nogi.

Jedną z dziedzin psychologii jest także psychodietetyka. Tacy specjaliści pomagają osobom, które walczą z zaburzeniami odżywiania i pragną zmienić podejście do jedzenia.