Nie da się ukryć, że szybkie tempo życia, coraz częstsza presja ze strony otoczenia, pracodawcy, a nawet partnera, potęguje uczucie stresu i samotności. Wówczas najlepszym lekarstwem okazuje się rozmowa. Jednak często nie mamy się do kogo zwrócić, a nasi najbliżsi często problemu nie dostrzegają. Z pomocą przychodzi nam wówczas pomoc psychologiczna online. Tego rodzaju terapia funkcjonuje w Polsce już od wielu lat i ma także wiele zalet. Na czym ona polega i dlaczego warto z niej skorzystać?. 

Pomoc psychologiczna online- na czym ona polega?

Zwykle wizyty u psychologa kojarzą nam się z długą rozmową w gabinecie. Wizyta online przebiega bardzo podobnie, jednak za pośrednictwem Internetu. Wówczas my, nasi rodzice, rodzeństwo czy przyjaciele, mogą bezpiecznie i wygodnie skontaktować się z psychologiem na specjalnie przygotowanym komunikatorze. Można w tym celu wykorzystać kamery, a równie dobrze można skorzystać tylko i wyłącznie z mikrofonu, jeśli wolimy unikać kontaktu wzrokowego. Dlaczego jest to jedno z lepszych rozwiązań?. Osoba potrzebująca pomocy czy porady, może wygodnie usiąść w swoim zaciszu domowym, a o umówionej godzinie połączyć się z psychologiem. Specjalista dokonuje oceny tonu głosu, a w przypadku włączonej kamery również mimiki twarzy i ogólnego zachowania. Polega więc to na spokojniej, a jednocześnie rzeczowej rozmowie psychologa z pacjentem i udzieleniu mu odpowiednich wskazówek.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologicznej online?

Zacznijmy od tego, że powodów do skorzystania z takiej pomocy może być mnóstwo. Jednakże zakres takowej pomocy jest równie szeroki, jak w przypadku wizyt stacjonarnych. Śmiało możemy więc skorzystać z tej możliwości w razie problemów zawodowych, problemów z partnerem, czy zauważenia u siebie spadków nastroju lub samooceny. Możemy na taką wizytę umówić również najbliższych, pod warunkiem, że wyrażą na to zgodę. Psycholog online wysłucha nas i naszych problemów ze zrozumieniem, a następnie może zadać kilka dodatkowych pytań. Wówczas otrzymamy porady i wskazówki, a przede wszystkim zrzucimy ciążący na nas ciężar.

Pomoc psychologiczna online i jej zalety

Na przestrzeni lat, pojawiło się dużo wątpliwości czy sesja terapeutyczna online, będzie tak samo skuteczna jak ta przeprowadzona w gabinecie. Jednak o jej efektywność nie należy się obawiać. Spotkanie online, może okazać się dla pacjenta bardziej angażujące i komfortowe. Do największych zalet pomocy psychologicznej online możemy dodatkowo zaliczyć:

  • spora oszczędność czasu, a także pieniędzy, które musielibyśmy stracić na każdorazowy dojazd do gabinetu
  • szerokie możliwości wyboru godziny odbycia sesji terapeutycznej, bez problemu możemy umówić się rano lub nawet wieczorem
  • jest to idealne rozwiązanie pomocy dla osób starszych, niepełnosprawnych czy zabieganych, a także dla mieszkańców mniejszych okolic czy wsi, gdzie dostęp do specjalisty jest utrudniony
  • pozwala na zachowanie anonimowości.