Wybór idealnej pościeli dla naszego dziecka może okazać się nie lada zadaniem, biorąc pod uwagę ilość produktów dostępnych obecnie na rynku. Maluchy spędzają w swoich łóżeczkach sporą część doby, dlatego warto odpowiednio przygotować się do zakupów, aby zapewnić im pełen komfort i wygodę podczas odpoczynku. Poniżej przedstawiamy kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas dobierania poszczególnych elementów pościeli dziecięcej.

Rozmiar pościeli

Rozmiar jest oczywiście uzależniony od wieku i wzrostu dziecka. Początkowo, kiedy maluszek korzysta z małej kołyski czy wózka, warto wybrać najmniejszy rozmiar. Kiedy jednak dziecko podrośnie, należy zmienić ją na większy wymiar. Pościel dziecięcą zmienia się około co 2-3 lata, w zależności od tego, w jakim tempie rośnie oraz w jakim łóżeczku śpi. Nie kupujemy jej co chwila, dlatego warto zainwestować w naprawdę dobrą jakość, aby nie ulegała zniszczeniu po kilku użyciach czy praniach. Dzięki temu zapewnimy pełen komfort dziecku podczas snu a sobie oszczędzimy częstych poszukiwań i wydatków na odpowiednią pościel.

Jaką poszewkę wybrać?

Najpopularniejszym materiałem pościelowym jest bawełna. Są to naturalne włókna, które charakteryzują się dobrym przewodzeniem ciepła. Materiał ten jest również odporny na rozciąganie, nie uczula i nie elektryzuje się. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowlaków, których skóra jest delikatna i podatna na otarcia. Najczęściej spotykane rodzaje pościeli bawełnianej to flanela (trwała i miękka w dotyku), satyna (idealne rozwiązanie na lato), kora (tania i nie gniecie się), perkal (odporny na rozciąganie).

Jakie wypełnienie do kołdry?

Komfort korzystania z pościeli zależy nie tylko od poszewki, ale również między innymi od wypełnienia kołdry. Jego wybór uzależniony jest przede wszystkim od pory roku oraz od tego, czy maluszek jest uczulony na któryś z poniżej wymienionych rodzajów:

  • pościel wełniana: świetnie utrzymuje ciepło przy jednoczesnym zapewnieniu wentylacji, co z kolei sprawia, że jest to wypełnienie idealne na każdą porę roku. Polecana przede wszystkim osobom z alergią na roztocza.
  • Pościel puchowa lub z pierzem: ich naturalne wypełnienie powoduje, że nie nadają się dla alergików. Ponadto, zarówno puch jak i pierze są siedliskiem wszelkiego rodzaju drobnoustrojów.
  • Pościel syntetyczna/antyalergiczna: jest miękka w dotyku i świetnie utrzymuje ciepło. Co jednak najważniejsze, nie powoduje ona reakcji alergicznych. Tego rodzaju wypełnienia są bardzo lekkie, dzięki czemu skóra dziecka lepiej oddycha i nie poci się.

Jak łatwo zauważyć, na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów pościeli dziecięcej. Warto jednak wybrać taką, która w optymalny sposób spełni nasze oczekiwania, a przede wszystkim zapewni komfort dziecku podczas odpoczynku. Po więcej informacji na temat pościeli odsyłamy na stronę producenta – ewox.pl.