W trakcie jazdy konnej ważne jest, aby zarówno jeździec, jak i koń czuli się swobodnie i komfortowo. Zadbanie o odpowiedni osprzęt jest zatem koniecznością i w dużym stopniu dotyczy właściwego doboru odzieży jeździeckiej.  Prawidłowy strój zapewni nie tylko wygodę, ale zagwarantuje także bezpieczeństwo podczas aktywności w siodle. Czy to podczas treningów, zawodów czy rekreacji, odzież jeździecka powinna stanowić ochronę przed upadkiem, obtarciami czy zakleszczaniem się w strzemieniu.

Elementarz stroju jeździeckiego

Kask jeździecki (toczek)

Nakrycie głowy to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia jeźdźca. Amortyzuje on wstrząsy i chroni głowę przed urazami w przypadku upadków z konia. Aby zapewniał bezpieczeństwo, musi być dopasowany. Ważne jest, by przylegał do głowy i nie przemieszczał się podczas ruchu. Do dyspozycji są amatorskie lekkie kaski, dopasowywane do obwodu głowy poprzez znajdujące się z tyłu pokrętło. Zaawansowana, częstsza jazda powoduje zwykle zakup bardziej komfortowego toczka wypełnionego pianką. Zawodowcy natomiast decydują się przeważnie na kask z piankową wyściółkę, wyposażony w system wentylacji, odprowadzający wilgoć na zewnątrz. 

Bryczesy jeździeckie

Spodnie do jazdy konnej mają za zadanie chronić wewnętrzną stronę nóg przed otarciami, jak również zapobiegać ślizganiu się w siodle. Muszą mieć wąskie nogawki oraz dopasowany krój, przez co zwykle wykonane są z elastycznego materiału. Ze względu na rodzaj tzw. leja wyróżniamy bryczesy z lejem krótkim, wzmocnione po wewnętrznej stronie kolan oraz spodnie z lejem pełnym, które posiadają wzmocnienie na wewnętrznej stronie ud, łydek oraz siedzenia. Te pierwsze uważane bywają za bardziej przewiewne i chętnie wybierane są przez skoczków. Te drugie z kolei zapewniają lepszą przyczepność i częściej wybierają je osoby uprawiające ujeżdżenie. Warto również zadbać o odpowiedni dobór spodni ze względu na warunki atmosferyczne. Na miesiące cieplejsze przeznaczone są lekkie i oddychające materiały, a zimą do dyspozycji są produkty dodatkowo ocieplane.

Obuwie jeździeckie 

Oferta obuwia jeździeckiego obejmuje oficerki, wysokie buty podobne do kozaków, zwykle zapinane na zamek oraz sztyblety, które kończą się nad kostką, a ich przedłużeniem są obejmujące łydkę czapsy. Początkujący jeźdźcy wybierają zazwyczaj tę drugą opcję. Najbardziej istotnym elementem jest tutaj podeszwa, która powinna być gładka, ewentualnie z małym bieżnikiem, chroniąc stopę przed zakleszczeniem się w strzemieniu. W przypadku uczestnictwa w zawodach, przepisy wymagają, by buty posiadały również obcas. 

Czapsy 

Element stroju zakładany na łydki i pełniący rolę ochraniaczy przed otarciami. Stanowią ważne uzupełnienie do obuwia typu sztyblety. Ważne jest, by były dobrze dopasowane do łydki. Odstające są podatne na zwijanie się materiału, co daje uczucie dyskomfortu, oraz prowadzi do zniszczenia. 

Rękawiczki 

Nie jest to konieczny element stroju jeździeckiego, niemniej warto w nie zainwestować, aby uniknąć obcierania dłoni. Rękawiczki jeździeckie posiadają system antypoślizgowy zapewniając pewny chwyt wodzy, co zdecydowanie wpływa na poczucie bezpieczeństwa jazdy.