Wymagania, jakie dotyczą budowy i charakterystyki energetycznej budynków, stają się coraz ostrzejsze. to sprawia, że coraz większa liczba osób prywatnych i przedsiębiorców decyduje się na termomodernizację swoich budynków. Dzięki temu można wpłynąć korzystnie na audyt termiczny oraz, co ciekawe, otrzymać dofinansowanie, które wynosi nawet 20% kredytu, jaki zaciągany jest na termomodernizację!

Na jakie dofinansowanie na termomodernizację można liczyć?

Już w marcu 2018 roku ruszyły pierwsze programy rządowe pod nazwą Czyste Powietrze. Projekt ten ma na celu pomoc osobom decydującym się na termomodernizację swoich budynków mieszkalnych. Dotacja ta dotyczy zwłaszcza budynki, które wybudowane były w latach 1960-2000. Podczas projektowania budynków w tym przedziale czasowym korzystano z nieprawidłowych i szkodliwych dla środowiska norm na ocieplenie ścian. Projekt ten dotyczy jedynie budynków, które do użytku oddane były przed rokiem 2010. We wrześniu rozpoczyna się nabór wniosków, dlatego warto dowiedzieć się czegoś więcej.

Na co otrzymuje się dofinansowanie?

Program Czyste Powietrze obejmuje kompleksowe dofinansowanie budynku. Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł zwrócić się o zwrot kosztów za styropian. Jedynym warunkiem, jaki niezbędny jest do otrzymania środków, jest potwierdzenie zamieszkania w danym obiekcie oraz dopuszczenie budynku do użytkowania. Termomodernizacja ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię, która potrzebna jest do jego nagrzania.

Dofinansowanie na nowe okna

Termomodernizacja budynku uwzględnia również wymianę okien, przez które ucieka dużo ciepła. Można więc również starać się o zwrot kosztów poniesionych za wymianę okien PCV oraz na okna drewniane. W pierwszej kolejności pod uwagę brane będą osoby, które zdecydowały się na rezygnację z korzystania z pieców na węgiel. Warto pamiętać również o tym, że decyduje kolejność, w jakiej składane były wszystkie wnioski. To bardzo dobre rozwiązanie, które nie tylko pomoże na modernizację starych elementów w domu, ale również na zaoszczędzenie środków w okresie grzewczym.

W sporządzeniu artykułu pomogła firma RemonTech (https://www.maszynadocieciastyropianu.pl/) – producent maszyn do cięcia styropianu.