Czujesz ostry, mocny i całkowicie irracjonalny strach, który pojawił się nagle i bez wyraźnej przyczny. Tętno ci skacze, serce wali, plecy oblewa zimny pot, oddech więźnie w gardle, a ciałem wstrząsają dreszcze. Czujesz, że umierasz! Wszystko trwa kilka minut, czasem dłużej. W końcu dochodzisz do siebie, ale jeszcze długo jesteś oszołomiony, bojąc się, że za chwilę wszystko zacznie się od nowa.

Jeśli doświadczyłeś czegoś podobnego, to znaczy, że miałeś atak paniki. To krótki epizod ekstremalnego lęku, który pojawia się niespodziewanie, niepoprzedzony żadnym szczególnym wydarzeniem.

Co jest powodem ataków paniki?

Do końca nie wiadomo. Wymienia się skłonności genetyczne, stres, traumatyczne przeżycia – każda odpowiedź jest równie dobra. Wiadomo tyle, że obok depresji jest to najczęściej diagnozowane zaburzenie emocjonalne (zmaga się z nim ok. 10 proc. populacji). I choć po ataku wrócimy do siebie, a nasze fizyczne zdrowie nie ucierpi, to napadów paniki nie warto lekceważyć. Zwłaszcza wtedy, gdy się powtarzają.

Jeśli osoby z taką przypadłością nie zgłoszą się po pomoc, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Pierwszą jest nieustanny lęk, że sytuacja się powtórzy i to w najmniej odpowiednim momencie. Zaczynają więc unikać miejsc i ludzi, w których towarzystwie mogliby się zdenerwować. Ograniczają do minimum wychodzenie z domu, u niektórych pojawia się agorafobia, czyli strach przed otwartą przestrzenią, gdzie nie można znaleźć schronienia ani pomocy.

Jak leczyć ataki paniki?

Wszystko zależy od stanu pacjenta. W większości przypadków pomaga psychoterapia stacjonarna lub psychoterapia online. W jej trakcie pacjent uczy się radzić sobie z silnymi emocjami, dowiaduje się także, jak rozpoznać, że coś złego zaczyna się dziać. Czasem konieczne jest wprowadzenie farmakoterapii, zazwyczaj leków antydepresyjnych. Jednak to nie rozwiązuje problemu, bo u pewnej grupy chorych po odstawieniu leków problemy wracają. Dlatego znacznie skuteczniejsze wydają się rozmowy z psychologiem czy terapeutą, choćby konsultacje online, dostępne po naciśnięciu klawisza komputera, a oferowane na portalach psychoterapeutów.

Można również samemu sobie pomóc, zmieniając nieco dietę i styl życia. Warto pamiętać o magnezie, który ułatwia radzenie sobie stresem, pomaga się zrelaksować i redukuje stany lękowe. Dobrze jest postawić na naturalne źródła tego pierwiastka – orzechy, pestki dyni, gorzką czekoladę, ciemne zielone warzywa, awokado, ryby. Na funkcjonowanie układu nerwowego korzystnie działają także witaminy z grupy B, których źródłem są warzywa zielone i strączkowe, nabiał, chude mięso, kasze czy ziemniaki.

Pomocne będzie także praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, medytacja czy uprawianie jogi. Włączenie tych działań w rytm dnia pomoże pomóc zredukować stres, uspokoić się, szybciej odzyskać równowagę i spokój.