Niektóre statystyki pokazują, że prawie 15 milionów Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze. Niepokojące jest jednak to, że część z tych osób nawet nie wie, że ma do czynienia z tą chorobą. Ta dolegliwość jest zaś dość poważna, jeśli nie będzie odpowiednio leczona. Bowiem nadciśnienie tętnicze wraz z postępującym czasem stopniowo uszkadza tętnice. To może zaś prowadzić do zawału, udaru, zaburzeń krążenia, niewydolności nerek oraz innych komplikacji. Dlatego tak ważne jest poruszenie tego tematu, szczególnie zwracając uwagę na przyczyny oraz objawy nadciśnienia tętniczego.

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Aby w pełni zrozumieć czym jest nadciśnienie tętnicze, warto początkowo wyjaśnić definicję ciśnienia tętniczego. To zjawisko obejmuje siłę uderzenia krwi (wypychanej przez serce) o ścianę naczynia. Na tej podstawie określa się dwie wartości ciśnienia: skurczowe oraz rozkurczowe. Wysokość ciśnienia skurczowego odpowiada sytuacji, kiedy serce jest w stanie skurczu. Natomiast wysokość ciśnienia rozkurczowego odnosi się do momentu, gdy serce nie przechodzi skurczu i wykazuje się wtedy wolniejszy przepływ krwi w naczyniach. Właściwe ciśnienie krwi wynosi około 130/80 mmHg. W przypadku, gdy te wartości są wyższe i utrzymują się na tym poziomie przez dłuższy czas – można podejrzewać nadciśnienie tętnicze.

Podstawowe czynniki wpływające na powstanie nadciśnienia tętniczego

Przyczyny nadciśnienia tętniczego mogą być różne. Uważa się jednak, że istnieją trzy podstawowe czynniki, które w największym stopniu wpływają na powstanie tego schorzenia. Są to:

  • Praca nerek
  • Praca układu współczulnego
  • Praca układu RAA (reguluje on objętość krwi w organizmie)

Warto też wspomnieć o tym, że na wystąpienie nadciśnienia tętniczego mają także wpływ czynniki genetyczne i środowiskowe. Jeśli inni członkowie rodziny zmagają się z tą dolegliwością, istnieje duże ryzyko zachorowania. Przyczyną wystąpienia nadciśnienia tętniczego mogą być też inne choroby, np. wysoki poziom cholesterolu czy cukrzyca. Poza tym, można wyróżnić następujące czynniki, które mogą mieć wpływ na powstanie nadciśnienia: otyłość, przewlekły stres, nadużywanie alkoholu, nadużywanie soli w diecie, palenie papierosów, chrapanie, długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz długotrwałe stosowanie leków antykoncepcyjnych. Z tą dolegliwością zmagają się też częściej mężczyźni, osoby starsze oraz mało aktywne.

Pierwsze objawy nadciśnienia tętniczego

Pierwsze objawy, które mogą sygnalizować nadciśnienie tętnicze to przede wszystkim:

  • Nagłe skoki ciśnienia
  • Przyspieszone bicie serca
  • Pulsujące bóle głowy, które występują najczęściej rano
  • Nudności i wymioty
  • Zaburzenia widzenia
  • Krwawienie z nosa
  • Wzmożona potliwość
  • Bladość skóry
  • Zmniejszony poziom potasu w organizmie
  • Uczucie niepokoju

Istota znajomości przyczyn i objawów nadciśnienia tętniczego

Znajomość przyczyn nadciśnienia tętniczego pozwala na ograniczenie lub zaprzestanie działania pewnych czynników ryzyka. Ma to działanie profilaktyczne, bowiem dzięki temu istnieje możliwość zapobiegania wystąpienia tej dolegliwości. Z drugiej strony, warto znać objawy nadciśnienia tętniczego, aby w porę rozpoznać je u siebie, udać się do specjalisty i rozpocząć odpowiednie leczenie. Warto też od czasu do czasu wykorzystać aparat do mierzenia ciśnienia i sprawdzić aktualny pomiar.

W stworzeniu artykułu pomógł właściciel sklepu medycznego https://24medyczny.pl/.